open studio #1

נפגשנו לשיחה עם תמר אבן כסף

אני קודם כל אדם מתאמן ומתרגל. חיה ונושמת תנועה מאז שאני זוכרת את עצמי. בשנים האחרונות נוסף לזה תרגול יומי (כמעט) של מדיטציה.

אמא לאליה בת 9.5 ורונה בת 8. בת זוגתו של מולי גלזר שהוא מורה למדיטציה ודהרמה בעמותת תובנה (הקים את מרכז גבעת הדהרמה) והוא גם שותף בניהול הסטודיו. בזמני הפנוי נהנית לצאת עם המשפחה לרכיבות אופניים בסביבות העיר ולהליכות קילומטרים בטבע (גם בארץ וגם בחו"ל).

מנהלת את "אבן-כסף סטודיו לפילאטיס" שהקמתי בשנת 2004. הסטודיו ממוקם בסמטה קסומה ושקטה במתחם יהודה המכבי בצפון תל-אביב. יחד איתי מלמד בסטודיו צוות איכותי שבא מרקע תנועתי וטיפולי ומרגש אותי לראות את הדרך שהם עושים עם המתרגלים. אני מאוד נהנית לראות איך התרגול בסטודיו הפך להיות חלק משמעותי מחייהם של הרבה מהמתרגלים ומשפיע עליהם לא רק ברמה הפיזית אלא גם ברמה המנטאלית.

את שיטת הפילאטיס אני מלמדת משנת 2000. את תחילת הדרך בתחום עשיתי בתקופה בה חייתי בניו יורק ואחר כך המשכתי להתפתח בארץ. אני חשה צורך והנאה להמשיך לחקור וללמוד כל הזמן. העומק והדקויות של הגוף והתנועה ממשיכים לרתק אותי כל הזמן. אני עסוקה בחיפוש תמידי אחר דרכים לדייק יותר את אופן ההוראה. כך, מלבד פילאטיס הוכשרתי והשתלמתי גם בג'יירוקינסיס, יוגילטיס ואנטומיה ופיזיולוגיה של היציבה, פתולוגיות נפוצות, ועוד. נמצאת כעת בקורס שנתי בנושא "יציבה וטיפול מוטורי בגישה אינטגרטיבית" שמנחים ד"ר גיל זולברג ואוהד אינטראטור.

…ולפני כל זה הייתי רקדנית מקצועית של מחול מודרני במסגרת להקות מחול ופרוייקטים שונים בארה"ב ובישראל. יצא לי לזכות במלגה היוקרתית של בית הספר למחול "מרתה גראהם" (ככה הגעתי לניו יורק). לימדתי גם מחול קלאסי ויצירתי למגוון גילאים.

מהי התנוחה /תרגיל הכי אהוב עלייך ?

התרגיל האהוב עלי הוא ה- Semicircle  שמתבצע על מכשיר ה-Reformer. תנועתית הוא מרגיש ונראה כמו גל יפהפה והרמוני שזורם בגוף. מבחינה תרגולית הוא תורם רבות לפלג גוף העליון והתחתון. התרגיל מביא לארטיקולציה של עמוד השדרה ביחד עם חיזוק פושטי הירך ודגש על יציבות וגמישות חגורת כתפיים יחד עם פשיטה של גב עליון.

למה התחלת ללמד פילאטיס?

עבורי המעבר מקריירת הריקוד להוראת פילאטיס היה דבר טבעי. עקרונות השיטה (הקשבה פנימה, מרכוז, זרימה אליינמנט, דיוק, נשימה ומודעות לניואנסים תחושתיים קטנים בגוף) מאד דיברו אליי וממילא היו חלק עצום מחוויית החיים שלי כרקדנית.  נוסף לזה ממד חזק שבתור רקדנית לא בא לידי ביטוי וזהו הצד הטיפולי. מעבר לכך, עבודת ההוראה אפשרה לי להמשיך ליהנות מסוג של performance.

מהי השעה שבה את הכי אוהבת ללמד? האם יש שעה ש"טובה" יותר מאחרת לתרגל?

השעה האהובה עלי ללמד (וגם לתרגל כזה לא מתנגש…) היא 9:00 בבוקר. לא מוקדם מדי ולא מאוחר מדי, כאשר הגוף כבר הספיק לנוע קצת.

מורה שהוא מקור השראה בשבילך?

Sherri Betz

הבגד שהכי נוח לך לתרגל אתו?

מכנסיים וחולצות מכותנה אורגנית או במבוק שאינם צמודים. כאשר הבגדים אינם צמודים זה משרה עליי תחושת חופש.  אני מרגישה שקל לי יותר לפתוח את הגוף, ולהגיע ביתר יעילות לשחרור מפרקי ותודעתי.

מתי היה המפגש הראשון שלך עם שיעור פילאטיס?

בסן פרנסיסקו-  בשנת 1992

Saint Francis Memorial Hospital Dance/ Sports Medicine and Pilates Rehabilitation and Fitness

שם גם נפגשתי לראשונה עם המורה הנחשבת ברמה עולמית  Elizabeth Larkam

פילאטיס מזרן או מכשירים? יכולה לעשות לנו סדר עם העניין ?

לא יכולה לוותר על אף אחד מהם.  שניהם חשובים בעיניי באותה המידה ומוטב לשלבם בכל שיעור פילאטיס. כך אני עושה בסטודיו שלי. פילאטיס מזרון מאפשר חלק קטן יחסית ממכלול הרפרטואר של שיטת הפילאטיס. התרגול על המכשירים מתבסס על רפרטואר המזרון.

ברפרטואר המקורי של תרגילי המזרון יש כ 34 תרגילים בלבד וכמורים אנו ממשיכים לפתח מודיפיקציות ואדפטציות לאוכלוסיות המגוונות שאנו פוגשים במהלך השיעורים. לשם כך גם משלבים לעיתים קרובות תרגול עם אביזרים קטנים לצורך הגברת התנגדות, מתיחה ואיתגור שיווי משקל, עם הקפדה על שמירה על עקרונות השיטה.

בפילאטיס מכשירים לעומת זאת, יש מאות תרגילים המתבססים על התנגדות קפיצית.

האם את משלבת תזונה מיוחדת עם התרגול שלך ?

אני משתדלת כמובן לאכול בריא – שזה אומר לא רק מה אלא גם כמה ומתי. אחרי כל מיני נסיונות אני פותחת את הבוקר במשקה שמכיל מיץ תפוזים וספירולינה טרייה של חברת אלג'ימור. זה שילוב מנצח של חלבון מלא ואיכותי, סידן, ויטמין  C ועוד מינרלים וויטמינים חיוניים

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *