יום כדור הארץ

יום כדור הארץ מצויין פעם בשנה ב-22 באפריל מטרתו היא להעלות את המודעות ליכולתו של כל אדם להשפיע באמצעות התנהלות יום-יומית המתחשבת בסביבה, על גורלנו ועל גורל הדורות הבאים, ולהראות כי צריכת משאבים יעילה משפיעה על כל המערכת האקולוגית ועל איכות הסביבה.

באנג'לי אנחנו תמיד משתדלים לעבוד עם חומרים ידידותיים גם כלפיי הסביבה וגם כלפיי האדם, למשל השקיות בהן נארזים המוצרים שלנו עשויים מביו-פלסטיק שלמעשה אינו פלסטיק, הוא מרגיש כמו אך בעצם עשוי במקור מתירס שעבר תהליך ביולוגי כדי להפוך לחומר שמדמה את הניילון שאנחנו מכירים.

 

היתרונות של השקיות שלנו שהן מתכלות ולא מזהמות. אנחנו מייצרים בסביבות 10,000 מוצרים בשנה וחוסכים את אותו מספר של שקיות מזהמות בשנה, שמפריעות בדרך לצמחייה לאדמה, לחיות וגם לאנשים.

אז מה זה בעצם ביו-פלסטיק?

ה"ביו-פלסטיק" הינו פולימר שמחדש את ימיו בזכות דמיונו לפלסטיק המוכר.                              

מה השוני בעצם?

השימוש במשאבים מתחדשים במקום נגזרות של נפט והקטנה דרמטית של "טביעת הרגל הפחמנית". התכלות החומר בקומפוסט לעומת חוסר ההתכלות בפלסטיק הקונבנציונאלי. הרעיון של הביו-פלסטיק הוא לחקות את הטבע ולהגיע למצב של פירוק המוצר לאוויר, מים וזבל אורגני  ובכך להיפטר מהבעיה האקולוגית.

ממה הוא עשוי?

 אורז, חיטה, קנה סוכר, תירס, תפוחי אדמה.

נכון לשנות ה-2000 המודעות לצריכת מוצרים ידידותיים לסביבה הולכת וגוברת. נתקלנו בדרכנו בכמה עיצובים מדליקים במיוחד למוצרים שמיוצרים מחומרים שונים של ביו-פלסטיק. הנה כמה דוגמאות נחמדות שמצאנו:

המותג Crafting Plastics יצר משקפיים שעשויים מביו-פלסטיק שהיה במקורו קנה סוכר.

 

 

חלקי לגו לילדים שעשויים בטכניקת הביו-פלסטיק מקנה סוכר:

כלים שגם הם עשויים מביו-פלסטיק רק שהם נוצרו בטכנולוגיה החדשה של הדפסת תלת מימד.

דפוס משי – זן הולך ונכחד

 

אי שם על שדרות בן צבי מתקיים לו כבר 30 שנה סטודיו להדפסת רשת.

הכירו את הסטודיו של יום טוב משולם:

בית המלאכה של יום טוב ממוקם בדרום תל אביב, חלל קטן שמכיל עולם ומלואו, ציוד שכבר לא רואים פה בסביבה וידע שהולך ונעלם מארצנו.

כבר לא נשארו בארץ כמעט אפשרויות הדפסה בכלל ובפרט לא כאלה שמוכנים לעבוד בכמויות אינטימיות שמאפשרות משחק עם מוטיבים וצבעים בזמן אמת. ולשמחתנו יום טוב משתף איתנו פעולה ומאפשר לנו לבלות איתו את יום ההדפסה כך שנצליח לדייק יותר מיקום וגוון, וגם כי זה כיף תמיד לחזור לחדר הדפסה לערבב צבעים להתלכלך ולהנות מקסמי ההדפסה.

יום טוב התגלגל לאזרחות אחרי שרות ארוך בצבע הקבע הישר לתחום הטקסטיל שהיה אז בתהליך פריחה  אי שם בשנות ה-80. יחד עם חבר הקים עסק תחילה בכל מה שקשור ברקמה ממוחשבת. לאחר מספר שנים קמה דרישה של מפעלי אופנה גדולים לשילוב של רקמה עם הדפסה על גבי בגדים וכך החליטו להרחיב את העסק גם לתחום ההדפסה.

את הידע צבר מניסוי ותהיה ויחד עם הרבה עבודה קשה, וסבלנות הצליח לייצר סוללת מותגים נכבדה, כמו הוניגמן, רנואר קסטרו ואנג׳לי 🙂 היום חברות גדולות מייצרות הכל במזרח הרחוק ואנחנו נהנים מהידע והמקצועיות של יום טוב בהדפסת משי.

רשת הדפסה היא כלי מופלא לייצירת פטרנים, טקסטורות, שינויים במבנה הבד ועוד ועוד. בסיס הרשת מאפשר עבודת טקסטיל לתעשיה ולאומנות , אחת הדוגמאות הבולטות והמוכרות  בתחום האמנות היא יצירתו של האמן אנדי וורהול שיצר את דמותה של מרלין מונרו במגוון אפשרויות, חוגג על הרב גוניות שמאפשרת הטכניקה.

הדפסת רשת/ דפוס משי היא אחת השיטות העתיקות בתחום הטקסטיל. כמה מילים איך זה עובד:

בבסיס העבודה יצירת הרשת, משתמשים ברשת שצולמה בטכניקה שמאוד מזכירה את הדרך שבה פיתחו פעם פילים של צילום. בתהליך הצילום הרשת מרוחה באמולסיה נחשפת לאור עפ הדימוי שעוצב מראש וכך נוצרת הרשת שאיתה ניתן להדפיס כמעט על כל משטח אפשרי.

לאחר שרשת ההדפסה מוכנה מניחים אותה על גבי המשטח שהוא בדרך כלל בד או נייר ובעזרת מגב מעבירים את הצבע לאורכה של הרשת, הצבע עובר רק באזורים שבהם האמולסיה נפתחה בתהליך החשיפה לאור, ודרך הרשת היא עוברת למשטח ההדפסה, וכך בעצם נוצר ההדפס. בכל העברת מגב ניתן להעביר צבע אחד. על ידי מספר העברות צבע ניתן להגיע לדימוי מרובה צבעים.

העונה יצרנו מספר דגמים מודפסים שנולדו ממוטיבים הקשורים למסעות ודרכים ומתחקים אחרי מראה ידני של הדפסת בלוקים, קדומה יותר מדפוס המשי. מוטיבים שמביאים ניחוחות של מקומות רחוקים.

 

 

 

 

יוגה – מרחב של נשימה ברבעון האחרון של החיים

במרחב ההשפעה הרב מימדי של היוגה טמון פוטנציאל אין סופי להקלה, סיוע וטיפול באדם בתקופות ובמצבי חיים שונים ומגוונים. כפילוסופיה יישומית המציעה גישות פסיכו מנטאליות משפרות ומצילות חיים וכמילה נרדפת לשלל טכניקות התנהגותיות וגופניות, מבקשת היוגה לראות את הפרט הייחודי לא רק בימי צעירותו הבריאים כי אם גם ברגעי קושי ומשבר, השתנות, מחלה, זקנה וטרום מוות.

בעיניי, זו תכלית משמעותית ומתרומותיה העיקריות של היוגה לעולם. קבוצות יוגה טיפוליות למבוגרים, רובם יוצאי שואה, מתקיימות ברציפות זה יותר מעשור ופעילותן מלווה שוחרים ותלמידים לאורכו של הרבעון האחרון לחייהם.

כיצד יכולה היוגה לסייע בעיתים של מורכבות גופנית ונפשית, תהא טבעית וצפויה ככל שתהיה? בפיתוחה וטיפוחה של גישה יוגית אל ההתרחשויות עצמן; מודעות ותשומת לב אל המגבלות והיכולות הריאליות לעומת מלחמה בלתי פוסקת לשמירת זיו הנעורים החמקמק, טיפוח מידה של אי הצמדות ואובייקטיביות לנוכח המציאות הלא תמיד רצויה לעומת הזדהות מוחלטת עימה, פרימה מסויימת של החיבור בין הגופניות לבין העצמיות והמהות בלא לזנוח את מנעדי ההקלה הגופנית הטמונים באימון הפיסי ביוגה, בנייתו של "מקום" פנימי, של עוגן, בדמות שיגרת האימון היציבוהקבוע, דרכים למציאת משמעות וסיוע בייחוס ערך לארועי החיים שקרו, קורים ובוודאי עוד יקרו וזאת לעומת חווית האקרעיות הבלתי צפויה, הבלתי נשלטת והבלתי נסבלת – הם מיסודותיה של הפעילות היוגית למבוגרים ומבוגרים מאד.

כבכל שותפות מסוג זו למנחה הקבוצה ישנו תפקיד מרכזי שאינו מתמקד דווקא בהעברה של תיאוריות, טכניקות ומידעים כי אם בעיקר בהדגמה-דוגמא אישית על בסיס "כאן ועכשיו" של הגישה היוגית.

יוגה מועברת בעיקר כחוויה וניסיון להציג אלטרנטיבה ערכית לאלו השגורים באחר מזה שנים מחייב התמקדות ותשומת לב מירבית לתגובות, התייחסויות והתנהלות לנוכח אתגרי הסטינג, מבנה הפעילות עצמו הכולל, בין השאר את מימד המסגרת, הזמן, היחס לאחרות ולשונות לחולשה ולביקורתיות, לתמורה ולהדדיות.

מושגי ההצלחה והכישלון מותמרים בפעילות היוגה למבוגרים והדגש הוא יותר על ההיבטים של הרווחה הסובייקטיבית והמימד התהליכי, שהוא אובייקטיבי ואף מדיד מעט יותר.

כותבת חווה מחיפה, עמיתה ותיקה באחת הקבוצות: "היוגה לימדה אותי לראשונה בחיי לנשום" ואני מניח שהתכוונה לאו דווקא לתוצאותיה של אנלומה וילומה, טכניקה יוגית אותה אנו מתרגלים מדי שיעור.

ט.ר

https://www.mendele.co.il/product_publisher/%D7%9E%D7%93%D7%A3-%D7%9C%D7%99%D7%95%D7%92%D7%94/

 

יותם חסין – YOGA PORTRAITS

יותם.

מלמד אשטנגה יוגה. מעביר שיעורים פרטיים ושיעורי קבוצות באור היוגה בתל אביב ובאיזור השרון.

במפגשים אחד על אחד אני משלב עבודה תרפויתית שלמדתי, חקרתי וחוויתי על עצמי במהלך השנים.

מקור השראה אני מקבל השראה ממוסיקה, בעיקר נגינה על גיטרה והים.

תנוחה אהובה עמידת ידיים. יש משהו בלהיות הפוך שגורם לי להרגיש בבית. אני אוהב את השילוב של העוצמה והאיזון העדין. יש הרבה מיקוד, שמחה וקלילות בתנוחה.

תנוחה מאתגרת קפוטסנה. תנוחה שדורשת ממני המון סבלנות. זה תהליך ארוך בהתמודדות עם מבנה הגוף שלי ועם האזור שאליו התנוחה מנגישה.

שעת התרגול האישי אני מתרגל בבוקר סדרה ראשונה ושניה.

בתרגול אשטנגה יש הרבה חופש מתוך המקום של הרצף הקבוע שמאפשר להעמיק את המסע פנימה, משחרר מאמץ מנטלי ונותן שקט.

מה הכי משמח אותך בימים אלה צלילה חופשית. הפידבק במים הוא חזק מאוד. זה המקום שמשלים לי את התרגול, אני מרגיש שכל הכלים שאני מקבל ביוגה באים לידי ביטוי. יש תחושה מאוד חזקה של שקט וחיבור בלהיות בעומק מתחת למים על בסיס היכולת האישית בעצירת נשימה.

 

נועה גוטפריד – YOGA PORTRAITS

נועה.

בת 36, מתגוררת ברשפון. מלמדת שאדו-יוגה, שיעורים קבוצתיים ופרטניים. בוחנת ומדגישה את התאמת התרגול לצרכים המשתנים במעגלי חייהן של נשים. מטפלת ברפואה איורוודית ובוואטסו.

ספר מעורר השראה?

אני שואבת השראה מדי יום מספר כזה או אחר – החל מספרי שירה (שאני מאוד אוהבת) ועד ספרי אנטומיה-פיזיולוגיה. ביניהם אני קוראת די הרבה בסמהיטות, שיש בהן משני העולמות הללו ויותר.

תמיד אמצא עוד רובד וניצוץ בספרו של שאנדור רמטה ("Shadow yoga, Chaya yoga").        

אני שבה בחיוך לספר "Zen Mind, Beginner’s Mind" של שונריו סוזוקי.  

“When we become truly ourselves, we just become a swinging door, and we are purely independent of, and at the same time dependent upon, everything”
(S.Suzuki)  

בשנה האחרונה אני נפעמת מחדש מהספר "טאי צ'י צ'ואן ג'ינג", בתרגומו של דוד מיכאלי עם הערותיו המאירות, ומוצאת השראה פשוטה בספר "כך שמעתי", מאת יעקב רז.

"…העקרונות הם מקור. לכן אני, היחיד, חייב להיות מקורי כדי להבין את רוח הדברים כאן ועכשי ולא לחקות צורה – שאריות שאינן תקפות של מה שהיה נכון לפני הרבה שנים או אתמול. מורה הוא אדם שבכוחו להעביר את רוח הדברים ולגרום למקור להתעורר בתלמיד…" (דוד מיכאלי)

מה מרגש אותך?

מפגשים קרובים מרגשים אותי. כאלה שחושפים את התוואי בינינו לבין עצמנו, אל הטבע והזולת וחזרה. כאלה שבהם נסדקת תחושת הנפרדות, כולל זו של הזמן והמקום, ונחשף משהו מהאריג עליו נמצאים כולנו. מעשים של kindness, לרוב קטנים ו"שגרתיים", מרגשים אותי. זה קשור לאותו עניין.  

תנוחה מאתגרת  אני מרגישה שיש לי עוד הרבה מה להבין על בהוג'נגאסנה.

תנוחה אהובה/נעימה  אסאנות משתנות פותחות בפניי "שערים", בהתאם לתקופה. לאחרונה זו גורקשאסנה.

שעת התרגול האישי  לרוב התרגול האישי שלי הוא מוקדם בבוקר, "טרום-זריחה". לפעמים (גם) אחר-הצהריים. לעתים הזמן משתנה, כתלות ב"מלאכת החיים".

התרגול גם שזור כמיטב יכולתי ביומיום שלי : בשימת הלב; בהתבוננות, באבחנה ובהתכוונות (כשאינן ב"יתר"), בתנועה, בהסכמה להימצא במרווחים שבין הדברים. הוא מתקיים ברגעים בהם אני קרובה וברגעים בהם מתברר לי שרחקתי ויש קריאה לשוב.

נועה מלמדת ברשפון, בהרצליה ובתל-אביב.

באפריל ייפתחו :

סדרת מפגשים בנושאי איורוודה

סבב נוסף של סדנאות לנשים – תרגול, תזונה ואורח-חיים סביב המחזור החודשי; "אל מול הבנדהה".

פרטים במייל : noa.g.yoga@gmail.co

 

כמה מילים על ניקוי אביב

ברפואה סינית מסורתית וברפואה ההודית האיורוודית עונת האביב היא העונה המומלצת לניקויי כבד.

זמן נהדר לקחת אחריות על בריאותנו לחזק ולתמוך במערכות המסלקות פסולת גם במקביל לאורח החיים הרגיל, בלי צורך להעלם ולהתנתק ממעגל החיים,לא שזה לא מומלץ אבל לא תמיד אפשרי.

 ניקוי אביבי עדין הוא הזדמנות נהדרת בכדי  לתמוך בכבד בכיס המרה תהליך ניקוי בזמן זה של השנה מתייחס לסילוק עמוק של רעלים שבאה לתמוך במערכת החיסון לחדש את המערכות הפנימיות שלנו ולקבל בריאות מיטבית לאורך השנה.

רופאים ומטפלים רבים בעולם הבינו שכדי לעודד את כוחות הריפוי הטבעי בגוף , למנוע מחלות, למצוא את האיזון ולאפשר לגוף לחזור למצבו הבריא ביותר, יש לעשות ניקוי גוף לפחות פעם בשנה באופן קבוע על מנת להגביר את פעילות ערוצי הניקוי והניקוז של הגוף.

רעל הוא כל דבר בגופך אשר אינו צריך להיות בו.  הצורה בה אנו מגיבים לאתגר העיכול, של מזון א של התנסות, הופכת את הדבר לחיוני או מזיק לבריאותינו. רעל הוא כל פסולת שאינה מתעכלת במערכת העיכול, במחזור הדם או ברקמות הגוף. כל דבר אשר לא נעשה בו שימוש יעיל על ידי גופינו או רוחנו, מכאן שיכולים להיות רעלים מנטאלים כמו גם רעלים פיזיים. צבירת הרעלים פוגעת ביכולת הגוף לספוג מרכיבים חיוניים מהמזון דבר הגורם להתפתחות מחלות. יש צורך בהוצאת רעלים אלו מגופינו על ידי שימוש במזון מנקה, בצמחים ובעיסוי.

אנחנו מניעים רעלים אל מחוץ לגוף. התעמלות ונשימות עמוקות הם קריטיים לתהליך הזה. התעמלות משפרת את פעילות מערכת הלימפה, חלק חשוב מערוצי ההתנקות של הגוף. כמו כן התעמלות משפרת את חילוף החומרים מכל הבחינות, תומכת בהוצאת הרעלים מהתאים, מהרקמות ומהאיברים כולל העור.

סימפטומים אופייניים המבקשים ניקוי רעלים:

  עייפות, תשישות, חוסר חיוניות                                                                                   עצירות, נפיחות, צרבות, מעי רגיז                                                                                       הבל פה, אלרגיות                                                                                                         דלקות ויראליות וחיידקיות                                                                                           משקל עודף, עיכול איטי                                                                                               בעיות עור, אקנה, עור יבש                                                                                               בעיות שינה, חרדות.                                                                                                   עצבנות, שרירים תפוסים.

תוצאות ניקוי רעלים אפקטיבי יבואו לידי ביטוי ב:

עור מתוח, אור בעיניים                                                                                                 הרגשה צלולה ונינוחה                                                                                                     עיכול קל עם שתי יציאות ביום                                                                                             שינה שלווה והרגשת רעננות כאשר מתעוררים                                                                 אנרגיה נמרצת וחיוניות ללא גבול                                                                                     הורדת משקל עודף

למי לא מומלץ: נשים בהריון ונשים מניקות, חולי סרטן, סוכרתיים, אנשים במצב ירוד וחולשה קיצונית, ובכלל הרעיון של הכתבה לעורר את הרצון להתחדשות ומומלץ להתייעץ עם איש מקצוע לקבל התאמה אישית.

הכותבת היא ציפי מוסרי בעלת המותג PUKKA ISRAEL להעמקה ….

https://goo.gl/4RS4kx