Journeys

אביב קיץ 2018 בסימן מרחבים

All journeys have secret destinations of which the traveler is unaware

Martin Buber

נקודת המפתח של העונה כרגיל שלובה בחיים ובנקודה הקיומית שהזמן פוגש אותי. הגעגוע לנסיעה למקומות רחוקים, למקומות שהדרך ארוכה ושהקדמה קצת פחות השתלטה עליהם. חיים שלובים בטבע בעשייה ידנית קרובה למסורת ולתרבות מקומית.

הגזרות חופשיות עם תחושה נינוחה, שילוב של כריכה וקשירה כחלק מחוויית הלבישה. וכחלק ממקורות ההשראה.  החשיבה העונה היתה ורסטילית. חשוב היה לי ליצור פריטים על עונתיים שיכולים ללוות אישה לאורך כל היום בלי להכביד.לייצר ייחוד מבלי שיראה מאומץ ו/או מוחצן. יש דגש על פרטים אישיים ומספר אפשרויות לבישה לאותו דגם.

הגוונים במראה דהויי, אבן ולבן שבור, ירוקים דהויים, טרקוטה וגרפיט. האינדיגו שזור בתוך הקולקציה במספר דגמים.

חולצות T והדפסים בשפה ידנית בשילוב צהוב שמשי דהוי מעט. כהשראה להדפסים השתמשנו במוטיבים שבאים מתרבויות שונות: בלוק פרינט ציורים ברוח שבטית, סימני דרך ואתם פרשנות עכשוית. 

 

גם העונה עבדנו עם מגוון בדים טבעיים שבבסיסם כותנה אורגנית בשילוב טנסל וכותנה ממורצרת עם מראה משי.

מאחלת לכולנו לנסוע למקומות שעוד לא היינו לכאלה שחלמנו להגיע אחרי סרט שראינו או ספר שקראנו. להתרחק ולפגוש תרבויות שונות משלנו, להתנסות קצת בחיים נטולי קידמה ולחוות אושר מרגעים קטנים של בהייה.

We are all visitors to this time, this place. We are just passing through. Our purpose here is to observe, to learn, to grow, to love… and then we return home

Aboriginal Proverb

אורחים לחג

רגע לפני המולת החג, קניות ותאומים, מוזמנת לקרוא את הסיפורים מאחורי האנשים. כל אדם הוא עולם ומלאו וכל עשיה היא שונה ומברכת, הנה דוגמה לכמה מהאורחים שלנו….

קוצ'ינטה ("סריגה במסרגה אחת" בטיגרינית) הוא קולקטיב של נשים אפריקאיות מבקשות מקלט החיות בתל אביב. קוצ'ינטה מייצרת מוצרים סרוגים, כמו סלים, שטיחים ופופים מרהיבים ומארחות בסטודיו שלהן לשיעורי קרושה, ארוחות מסורתיות וטקסי קפה.

קוצ'ינטה הוא פרויקט פסיכו חברתי הנותן לנשים אפשרות להרוויח ולהיחלץ מהמציאות הקשה של חייהן באמצעות יצירה המעוגנת בתרבות האפריקאית. כל אחת מהנשים מקבלת שכר הוגן עבור עבודתה בקולקטיב, ושירותים סוציאליים.

מאז הקמתה בשנת 2011 , קוצ'ינטה שינתה את חייהן של עשרות נשים, רובן אימהות, חלקן ניצולות מחנות העינויים בסיני, שהקולקטיב משמש להן כמקור הכנסה יחיד.  

קולקטיב קוצ'ינטה החל ביוזמתה של דידי מימון־קהן, פסיכולוגית קלינית בהכשרתה, שחקרה את ההשפעה של אונס והתעללות מינית על מבקשות מקלט מאריתריאה. אליה הצטרפה עזיזה קידאנה,  נזירה אריתראית ואחות בהכשרתה, שקיבלה ב–2012 אות לשבח ממשרד החוץ האמריקאי על מאבקה בסחר בבני אדם. הנזירה עזיזה  גבתה כ–1,500 עדויות של קורבנות מחנות העינויים בסיני, ובכך סייעה משמעותית בחשיפת התופעה ובהעלאת המודעות לנושא בארץ וגם מחוצה לה. 

  • כל הסלים שימכרו במכירה הם ללא מתרות רווח

  לתמיכה בפרויקט:   https://www.kuchinate.com/

אלי מזרחי – מעצב תעשייתי, צורף ומייצר תכשיטים תחת שמו משנת 2011, כשסיים את לימודי הצורפות שלו. מתאפיין בעיצוב מתוחכם ויחד עם זאת גולמי, קווים אורגניים לצד קוים גאומטריים ופרטים עדינים בעיצוב מינימליסטי.  התכשיטים מיוצרים מכסף מלא, פליז בציפוי זהב או זהב טהור הנעשים באהבה וברגישות.

https://www.elimizrahi.info/

כיפאח דסוקי – נולדתי בשנת 1987 וגדלתי בכפר פרדיס ליד זכרון יעקב.

מאוגוסט 2015 התחילה לקיים אורח חיים טבעוני. מאז ומתמיד אהבה לבשל ורכשה מיומנות בתחום. המעבר לטבעונות הכניס עניין חדש ומאתגר במטבח כשהתחילה להפוך מאכלים מהמטבח הערבי האהוב לטבעוניים.

ספר המתכונים "מטבח של שלום" אוסף בתוכו מבחר גדול ומרשים של מתכונים טבעוניים מהמטבח הערבי. יחודיות הספר הוא השילוב של שתי השפות, עברית וערבית. בכך הרצון שלי להגשים את חלום לשלום בין בני האדם וגם שלום עם החי. הספר יצא לאור דרך פרוייקט "הדסטארט" שהוכתר כהצלחה.

"החלום שלי הוא לראות את החברה בארץ מאחה את הקרעים בין האוכלוסיות ויוצאת מאזור הנוחות שלה כדי לתקשר עם האחר לגשר על הפערים. להשיג את השלום המיוחל בינינו. הדבר לא יקרה ללא תקשורת בינינו וזה מה שאני מנסה לעשות.
חלום נוסף קשור בהעצמת נשים, לקדם את מעמדנו למקום טוב יותר, שוויוני, בחברה. לדאוג לזכויותינו, למנוע פגיעה והחפצה ולהסיר כל מכשול המונע מאיתנו הנשים להגשים את עצמנו."

https://www.kifahs.com/

 

סטודיו לקרמיקה NOW – סטודיו NOW הוקם על ידי בשנת 2013, כבית לאהבתי ליצירת כלי אוכל מקרמיקה בעבודת יד. כל הכלים של סטודיו NOW מיוצרים על אבניים, אחד אחד, בעבודת יד ובשיטות מסורתיות. תוך התמקדת בהכנת כלים לאוכל וכלי נוי לשלחן האוכל. הקו של הכלים נקי, עכשווי ומינימליסטי, אלגנטי ופשוט. הכלים מתאימים לשימוש הן ביום יום והן באירועים חגיגיים.

" לעיסוק בקדרות הגעתי לאחר שעזבתי את עיסוקי הקודם, וחיפשתי אהבה חדשה. אני ״פודי״ – אוהבת מאוד לאכול, לבשל ולארח. המטבח שלי פעיל 24/7 וחיי המשפחה וחברים מתנהלים במעגלים סביבו. מהאהבות האלו, הגעתי לקדרות: התחלתי ללמוד קדרות מתוך כוונה לייצר לעצמי כלים לאוכל שאני מבשלת. זה התחיל בקטן, ולאט לאט צמח, עד שהפך לעיסוק המרכזי שלי.

הסטודיו ממוקם במושב שדה-ורבורג, בלב השרון. גובל בשדות חקלאים ונמצא במרחק 2 דקות מהמטבח והגינה שלי. כך מתאפשר לי להתנהל בין כל אהבותיי הגדולות, משפחה, בישול וקדרות, וגם לשלב את כולן בפעילותי."

"בחוויה האישית שלי אני מחפשת את החיבור בין הכלי לאוכל שבו ולאנשים האוחזים בכלי או מתבוננים בו. החיבור הזה הופך את חווית האכילה לרב חושית והוליסטית, כזו המערבת רגשות וחושים, טעם, ריח, מגע, מראה ואפילו צליל. האוכל מזמן ומעודד מפגשים משפחתיים וחברתיים משמעותיים. אכילה היא טקס יום יומי, ציר מרכזי בחיינו. תשומת הלב לחוויית האכילה ההוליסטית, מאפשרת התמקדות ב- ״כאן ועכשיו״ ונותנת משמעות לרגעי היום יום. כך גם הגעתי לבחירה בשם הסטודיו – NOW. השם הזה מסמל את ההתמקדות ברגע המסוים של האכילה וההתכנסות, ההתייחסות לטקס האכילה – כאמור, ה- "כאן ועכשיו". וגם, הסטודיו הוא ה- ״עכשיו״ בחיים שלי."

https://nowpottery.co.il

איך פילאטיס מותאם מסייע לתקופת ההיריון?

במהלך ההיריון מתרחשים שינויים פיזיים שונים הנובעים מגדילת העובר, עלייה במשקל הגוף ושינויים הורמונליים.

  • יציבת הגוף מתאימה את עצמה לגדילת הבטן, הקשת המותנית גדלה וייתכנו עומסים וכאבים באזור הגב התחתון והאגן.
  • גדילה החזה מובילה לסגירת הכתפיים פנימה ועלולה להוביל ללחצים באזור הגב העליון והצוואר.
  • שרירי הבטן ורצפת האגן מתארכים ונחלשים, כל אזור האגן הופך גמיש, תנועתי יותר ופחות מיוצב.
  • עם התקדמות ההיריון נשים רבות סובלות מנפיחות ברגליים ובאזור המפשעה.

תרגול פילאטיס מזרן מותאם להריון יכול לסייע בשינויים אלו על ידי אימון מדויק וקשוב הכולל תנועתיות, הגמשה, נשימה, חיזוק שרירים רלוונטיים תוך התייחסות לשלבי ההיריון השונים.

התנוחות והתרגילים הנבחרים בשיעור מותאם להריון מאפשרים לגוף להפחית את העומסים ואי הנוחות, לעזור לגוף להתמודד עם השינויים ככל שההיריון מתקדם, להכין את הגוף ללידה ולהתאוששות שלאחר הלידה.

דוגמאות למנחים שרצוי שיכללו בתרגול פילאטיס מזרן בהריון- עמידת 6 (חתול), שכיבה על הצד, עמידת ברכיים, ישיבה, עמידה, כריעה. החל מטרימסטר שני, לא מומלץ להתאמן בשכיבה ממושכת על הגב כדי לא לפגוע בזרימת הדם לאם ולעובר.
זה בסדר, רצוי גם בהריון להרגיש מאמץ קל-בינוני בזמן אימון, לאתגר את השרירים, כמובן באופן בטיחותי ושקול.
שימוש באביזרים כמו כדור גדול, כדור קטן, גומיה, גליל ומשקולות יכול לסייע באימון מגוון ולאפשר חוויה מהנה, מאתגרת ונעימה.

חשוב לדעת שההנחיות העולמיות הרשמיות (מטעם הACOG)
מדגישות שניתן לתרגל פילאטיס מותאם להריון כאשר אין מניעה רפואית בכל שלבי ההיריון! ובכל מצב! גם אם מעולם לא התאמנת וגם אם את רגילה לאימונים מסוג אחר. חשוב שההדרכה תהיה מקצועית ומוקפדת כדי להפיק את המיטב מהאימון.

הכותבת היא לי סלע, פיזיותרפיסטית לרצפת האגן, מרצה, מדריכת פילאטיס ומדריכת הכנה ללידה
בעלת קליניקה וסטודיו "אוּמא" ברמת השרון הכולל צוות מקצועי רחב של נשות מקצוע בתחום פיזיותרפיה לרצפת האגן ופילאטיס פרטני וקבוצתי לבריאות האישה.
www.leesela.co.il
www.facebook.com/lee.sela.physiotherapy/
ליצירת קשר : 054-5525549 , uma@leesela.co.il

ג'קי דאון לוגן – YOGA PORTRAITS

ג'קי

 בת 42 מונקובר קנדה. התגוררה בניו יורק שבע שנים לפני שעברה לישראל יחד עם בעלה הישראלי. מלמדת ג'וומוקטי , ויניאסה וין יוגה באלה יוגה, סטודיו נעים וקבוצות פרטיות ושיתופיות. 

ספר מעורר השראה עבורך

אני מאוד אוהבת לקרוא!

אני מקבלת השראה מהיוגה סוטרס של פטנג'לי וחוזרת לקרוא כל פעם את הפרשניות שלהם. הבגוודגיטה, ספרים על בודהיזם, חקר המוח ואנרגיית הגוף. המון דברים ללמוד ולקרוא אין סוף השראה.

תנוחה אהובה

כל תנוחה שפותחת את הירך ותנוחות הפוכות. קשה לבחור אחת אהובה.

תנוחה מאתגרת עבורך

יש לי כאב בכתף שמאתגר לי לעשות תנוחות מעברים על הידיים ועמידות ידיים.

שעת התרגול שלך

בכל שעה אני יכולה לתרגל, הלוז שלי משתנה די הרבה. אני מעדיפה לתרגל בשעות הבוקר אם אני יכולה, ומקפידה לשבת למדיטציה כל יום לפני שאני יוצאת מהבית.

מה הכי משמח אותך בימים אלה

לאחרונה משמח אותי לצאת להליכות בוקר ארוכות עם הכלב שלי. אני מפנה זמן פעם בשבוע לשיעור אומנות.

ובכל פעם שאני יוצאת מתל אביב לכיוון הצפון אני מתמלאת השראה ורוגע מהטבע הירוק שמזכיר לי את הבית ומשרה שלווה.

 

יוגה, הריון ומה שביניהם

לאורך תקופת ההריון מתרחשים במהירות שינויים רבים, הקבוע היחיד הוא השינוי:)

זו הזדמנות להבנה חדשה, הקשבה, התעמקות וקבלה של התהליך.

תירגול יוגה בהריון מאפשר את המרחב וההקשבה לזמן הזה על ידי התאמת התירגול לשינוי הפיזי, הנשימתי והתודעתי.

במימד הפיזי – התירגול מלמד את היחס ההרמוני בין הגוף לאדמה. על ידי ההתחברות לקרקע, ההשתרשות, הנשימה והחיבור למרכז הכובד המשתנה, האישה תלמד למצוא את היציבה החדשה.

יציבה נכונה, עוזרת לשחרר ממתחים, נוקשות וכאבים. פלג הגוף העליון מרגיש נינוח יותר. התירגול הקבוע לאורך ההריון מסייע לגוף לשיחרור של מתחים, חוסר נוחות וכאבים המצטברים בגוף כגון כאבי גב, צרבות, בחילות, עייפות, כיווץ עויתי של השרירים ועוד. בנוסף התירגול מחזק את השרירים התומכים בשלד ובמפרקים ומבטיח שהגוף ישא את העובר בצורה נכונה יותר ויהיה חזק בזמן הצירים, הלידה ובתהליך שאחרי הלידה.

החזרתיות על התנועות, הנשימות, הצלילים והמנחים השונים בתירגול מאפשרים לגוף לבחור בהן באופן אינסטנקטיבי להקלה גם בזמן הצירים והלידה.

במימד הנשימתי – הנשימה ותנועת הסרעפת טובות יותר וגורמות ליותר חימצון בדם לאם ולעובר. התחושה הכללית טובה נעימה ותומכת. הנשימה והריכוז בה עוזרים למקד את המודעות ולמצוא אי של שקט שמאפשר הרפיה והקשבה פנימה אל הגוף.

המימד הפיזי והנשימתי מחוברים, משפיעים ותומכים אחד בשני.

בעזרת התירגול של הנשימה והגוף לאורך ההריון המתרגלת מוצאת עוגן וחיבור עמוק אל עצמה, אל המרכז שלה ולומדת להתמסר לעוצמות של הצירים והלידה כשיגיע הרגע.

תרגול קבוע מאפשר לאישה את פסק הזמן שמוקדש כולו לעצמה ולעוברה, הקשבה והתמסרות לשינויים הגופניים, רגשיים ונפשיים לאורך ההריון, בלידה ובתהליך ההתאוששות לאחר הלידה.

לסיום ציטוט משיר של רירי סילביה מנור:

                                                   האיבר היפה ביותר

 

האיבר היפה ביותר

בגוף

הוא

התנועה

הכותבת היא תמר מזיא מורה ליוגה המתמחה בנשים בהריון ואחרי לידה.