יום היוגה הבינלאומי 21.6

 

 

 

 

אז איזה יוגה את עושה?

כך נהוג לשאול במחוזותינו כאשר שתי יוגיניות נפגשות לראשונה ומתברר שהן חולקות אהבה משותפת לתנוחות ומתיחות.

שזאת, אם מהרהרים בזה לרגע, שאלה מכשילה. כי היוגה לא אמורה לאחד את הנפרדות ולא לפלג לסוגות. ובכל זאת; התרגלנו לחשוב על היוגה כעל סגנון. (יש שיעדיפו לכנות זאת שיטות אימון).

בין שלל הדברים שמצאו חן בעיני אצל ההודים שפגשתי בהודו, היה זה שהם מעולם לא שאלו אותי איזו יוגה אני עושה. היה די בלומר יוגה כדי לזכות בחיוך רחב והימהום. יווווגהההה.

עוד לפני שהתחלתי לעשות יוגה כבר ידעתי שעלי לבחור מתוך תפריט. לכן נתתי בה סימנים. שיוואננדה, למשל, היא היוגה שנכנסים בה לתנוחה בשביל להתרווח ולנשום עמוק. או איינגר (שתמיד נשמע לי בגרמנית) שם לומדים נוקדנות מהי. ואשטנגה -לחישול הגוף. ווינאסה – למי שלא מסוגלת להתמסר לשיטה אחת ועושה ממנה סלט יצירתי. ויש גם שאדו, קונדליני, ביקרם, ראג'ה, ויגנאנה, וכן הלאה והלאה, יו ניים איט.

לא מזמן סיפרה לי תלמידה נודדת שמזה בא לה טוב שיעור היוגה במועדון הכושר בברכה הציבורית. היא מכורה למורה שמצהירה בלי מבוכה שהיא מלמדת יוגה "בשביל הגוף ולא בשביל הנשמה. כמו התעמלות." ואני תהיתי: איפה זה שם אותי? שכל פעם שנטע מקפיצה אותי מעמידת ידיים לגשר ובחזרה אל הכלב שלוש פעמים, זה תמיד מזכיר לי את ימי התרגילים בנבחרת המתעמלות שבה למדתי לעשות גשר ופליק-פלאק. אמנם הייתי אז ילדונת אך את ההרגשה של התעלות הרוח המזוככת הנובעת מתוך חדוות הגוף בתעופה לא אשכח. כאילו שאפשר בכלל להפריד בין המכלול לפרטיו כשהמדובר ביוגה?

לכן, בכל פעם שמציינים את יום היוגה הבינלאומי, אני מדפדפת בסקרנות בתצלומים שמתעדים איך מציינים את המועד היקר ללבי ברחבי העולם. מהטיימס סקוור במנהטן ועד כיכר רבין בתל אביב. ניו דלהי, מקסיקו סיטי, מדריד, קאבול, פריז, קואלה למפור ובייג'ין. סצנות המוניות של ידיים מונפות מתוך שפע הצבעוניות העזה של הבגדים והמזרונים. חגיגה לעיניים, חרף כל מיני פדיחות באליימנטים. יום היוגה הבינלאומי הוא תזכורת בשבילי, שהיוגה לא מגיעה במידה אחת המתאימה לכולנו והיא נתפרת על המשתמשת לפי צרכיה וכפי יכולתה. לפעמים נדמה שהיוגה משרתת אותנו אך למעשה אנחנו המשרתות אותה – בתרגולה ובהפצתה ובתחושת השותפות שהיא מעוררת –  כל אחת, על פי סגנונה.

נילי לנסמן היא סופרת ומורה ליוגה

 

organic urbanic-bamboo summer collection

כדאי להכיר: הבמבוקכוכב  ותיק בשמי הטקסטיל האקולוגי

כבר כמה שנים מככב בד הבמבוק בקולקציית הקיץ שלנו.

הבמבוק הוא חומר גלם חדש (יחסית) ומרגש בעולם הטקסטיל. לבדים העשויים ממנו יש זהר טבעי הדומה לזה של המשי, והם בעלי תחושה קלילה ורכה במיוחד. הסיבים נושמים ואווריריים יותר מכל בד טבעי אחר, מה שהופך אותם לחומר מושלם ליצירת בגדי יוגה – הם נותנים מענה לאקלים הישראלי ולצרכים המתעוררים במהלך תרגול גופני.

השנה התווספו לקולקציית הבמבוק עיצובי טקסטיל פרי יצירת הסטודיו בדפוס דיגיטלי גם הוא ידידותי ללובשת ולסביבה. 

טכנולוגיית דפוס דיגיטלי היא תגלית משמחת שאני גאה להצליח לעבוד איתה כבר עונה שניה. הדפוס הדיגיטלי מאפשר חיפוש וחקירה עיצובית בשדה הצורות והצבעים בעולם עיצוב הבד.  זוהי טכנולוגיה חכמה, אקולוגית וידידותית לסביבה, השימוש בפיגמנטים בלבד, ללא אשפרות מיותרות, ללא שטיפות ארוכות וחוזרות וניצול משאבי מים יקרי ערך.

הטכנולוגיה מאפשרת ייצור בסדרות קטנות במינימום ביזבוז, על מנת להדפיס בטקסטיל דיגיטלי נדרשים פחות עובדים משנדרשו בדור הקודם של דפוס הטקסטיל והצימצום הזה מאפשר ייצור בשכר הוגן ותנאים הולמים 

 עיצוב הקולקציה התמקד בקשרי הגומלין שבין הנוף האורבני לטבעי. את ההשראה העניקו גרידים גאומטרים בתוך מרחב פתוח. תהליך בניה עירוני הוא תהליך מרתק שאנו פוגשים במרחב חיינו בכל מקום אשר נלך, ההחלטה האררכטקטונית לפלוש למרחב טבעי יכולה להיות רבת קסם או הרסנית כאחד. עקבתי מקרוב אחרי כמה מבנים כאלה, הם היו בסיס להרהורים והחלטות עיצוביות בדפוס הטקסטיל ובגזרות של קולקציית הקיץ.

ֿ

 

ארבע סיבות מצוינות ללבוש את בד הבמבוק

1.  ידידותיות לסביבההבמבוק גדל לרוב ללא חומרי הדברה או דשנים וקולט פחמן דוחמצני ב35% יותר בהשוואה לעצים אחרים.

2. איכות של רכות נושמתמסיבי הבמבוק מייצרים בד רך במיוחד שמעניק חוויית לבישה אחרת, האופי הנקבובי של הסיבים הופך אותם לנוחים ונושמים יותר על העור.  הבדים בעלי זהר טבעי הדומה לזה של המשי,  הסיבים מדיפי זעה ואווריריים יותר מכל בד טבעי אחר,ונותנים מענה לאקלים הישראלי ולצרכים המתעוררים במהלך תרגול גופני.  מה שהופך אותם לחומר מושלם ליצירת בגדים לעונת הקיץ בכלל ולתרגול בפרט.  

3. גידול חסכוניהבמבוק הוא צמח הגדל במהירות רבהכמטר ליום! במבוק הוא עשב, כך שלאחר שחותכים אותו הוא מתחדש במהירות ללא צורך בשתילה מחדש. הוא גדל בצפיפות רבה כך שהתשואה לדונם גבוהה בהשוואה לכותנה

4. ידידותי למשתמשיו סיבי הבמבוק מתרחבים כשחם כדי לתת לעור לנשום, ומתכווצים כשקר כדי ללכוד את החום קרוב לגוף. התכונות הטבעיות והאורגניות של הבמבוק הופכות אותו להיפואלרגני, כלומר מתאים במיוחד לבעלי עור רגיש ובעל נטיה לגירוי. הוא מדיף במהירות זיעה ושומר על איכות צבע גבוהה לאורך זמן.

 

תהליך ארוך של מעל 6 חודשים עברנו מפיתוח הבדים ועד לשבוע זה שהדגמים מגיעים לחנות, מקווה שישמחו אתכן בימיי הקיץ החמים.