קיימות סחר הוגן ואתיקה בעולם האופנה

חודש אפריל מציין את טביעת הרגל האקולוגית של הצרכן וקיימות ,עם יום כדור הארץ (אפריל 22) ו-שבוע למהפכת האפנה (24-30 אפריל 2017).

למי שלא יודע זהו יום השנה לקריסת מפעל רנא פלאזה בדאקה, בנגלדש.  סך של 1130 אנשים איבדו את חייהם מעל 2500 נפצעו ב -24 באפריל 2013.

בעקבות האסון הזה קמפיין עולמי מקוון הושק כדי לעודד את הצרכנים לשאול מותגים וקמעונאים "מי עשה את הבגדים שלי?" הרעיון של קמפיין זה הוא ליצור דיאלוג ישיר בין הצרכן לבין קמעונאי באמצעות מדיה חברתית, כדי לקדם שקיפות בתוך התעשייה המורכבת שלנו של הספקים הגלובלים, יצרני משנה וקבלנים.

בכלכלה הגלובלית שלנו, נעשינו רחוקים יותר ויותר מהיצרנים שלנו, ולעתים קרובות איננו יודעים היכן יוצרו בגדינו, שלא לדבר על מי.

עוד על הקמפיין ניתן לקרוא בלינק המצורף- https://goo.gl/eMZRg2

ולמי שיש כוח סרט דוקמנטרי שיצא בעקבות הקריסה של המפעל בהודו על אופנת H&M

ארועים אלה  מזכירים את הדרכים שבהן בחירות החיים שלנו יכולות להשפיע על העולם הסובב אותנו, ולמרות שזה לא נעים לחשוב עליו, האובססיה שלנו לאופנה (ובמיוחד אופנה מהירה) ממלאת תפקיד משמעותי בזיהום הסביבה, כמו גם בתמיכה בחיים לא בטוחים ותנאי עבודה עבור אנשים ברחבי העולם.

אנחנו גאים להיות חלק מקהילה קטנה של עסקים בעולם אשר לוקחים חלק קטן בניסיון  למזער את נזקי התעשייה בעולם.  הבדים שלנו מיוצרים בגדלים אורגנים עם תקן בינלאומי של GOTS                                                          הקולקציות נתפרות בסדרות קטנות בישראל ובשכר הוגן.                                                                              הבגדים שלנו ארוזים באריזות תירס אשר מתכלות לגמרי תוך 3 שבועות.                                                        אנחנו לוקחים חלק באופן קבוע בפעילויות תורמות לקהילה.

הנה כמה דוגמאות למותגים מעוררי השראה בעולם:

People Treeאחד המותגים הראשונים שהגדירו את המושג סחר הוגן וטקסטיל בר קיימא. למעלה מ25 שנה מקפידים לייצר את האופנה שלהם בתנאי סחר הוגן, טקסטיל אקולוגי ולהגדיל ולפתח את יעילות שרשת המזון על מנת למזער את נזקי האדם על כדור הארץ. https://goo.gl/k3wGTv

איילין פישר– כנראה אחד המותגים המוכרים ביותר ברשימה זו, איילין פישר היא תווית אופנה עכשווית של נשים שמטרתה להפוך את הקיימות לנורמה בענף האופנה. מייסדת החברה, איילין פישר, דיברה על התנועה העסקית שלה, ואמרה: "אני אוהבת את הרעיון שחברה יכולה להצליח כעסק וגם כסוכן של שינוי חיובי". לאור זאת, האחריות החברתית וקיימות ניתן למצוא בליבה של העסק שלה. סיבים אורגניים, צבעים טבעיים וחומרי סחר הוגן הם רק כמה נקודות מכירה חיוביות רבות שיש לה להציע, תקני עבודה, יוזמות, הכשרה ושמירה מקרוב על מפעלים הם מרכיבים חשובים בערכים של איילין פישר.https://goo.gl/aZ4XjE

Honest By – היא החברה הראשונה בעולם שמתנהלת ב 100% שקיפות. כל היבט (ואנחנו מתכוונים כל היבט) של כל היצירה של הבגד נכתב על האתר לכולם לראות. מן המוצא של חומר הגלם למספר העובדים במפעל, שום דבר אינו מוסתר מן הצרכן. בנוסף לשקיפות, הם עושים מחקר נרחב על מנת להבטיח את שהחומרים המשמשים הם ידידותיים לסביבה ובטוח לעור של wearer. תוצרי הלוואי החייתיים היחידים בהם הם משתמשים הם משי וצמר עם תקנים אורגניים, ממוחזרים או מקורם בחוות בריטיות. הם גם נושאים אוסף נרחב של מוצרים טבעוניים ידידותיים לסביבה ולמשתמש. http://www.honestby.com/