60 שניות על טכניקות הדפסה

אז איך זה קורה….

אחת הטכניקות הנפוצות בעולם הטקסטיל היום, על מנת לקבל דוגמה על גלילי בד רצים, היא טכניקת ההדפסה. תמיד נדמה לנו כי הבד נולד עם ציורי הפרחים או קישוטי הכוכבים, אך לא כך הדבר. השיטה הפשוטה ביותר כדי להגיע לעיטורי הבד המרשימים היא – דפוס טקסטיל. תחום ההדפסה הוא רחב וכולל מספר טכניקות על חלקן נרחיב כאן, על מנת לתת לכן טעימה קטנה מ – "מאחורי הקלעים" של עולם הטקסטיל והאופנה.

אחת השיטות העתיקות ביותר להדפסה על טקסטיל הייתה שיטת החותמות, טכניקה שהתפתחה בהודו ושימשה לדפוס על טקסטיל וגם על נייר, עד היום במקומות פחות מפותחים בעולם משתמשים בדפוס זה בעזרת חותמות עץ מגולפות ידנית.

ולמי שמתחשק לנסות מצורף לינק לעשיה ביתית >> http://gzurot.blogspot.co.il/2016/04/blog-post_21.html

מאוחר יותר בסין, החלה להתפתח טכניקה חדישה יותר שנקראת דפוס משי או דפוס רשת. בניגוד לחותמות שלא מאפשרות ריבוי פרטים וצבעים, טכניקת דפוס המשי מאפשרת יותר דיוק, פרטים מרובים, ומנעד צבעוני רחב.   

פיתוח הדימוי על הרשת שאותו נרצה להדפיס הוא תהליך בפני עצמו שמאוד מזכיר את טכניקת פיתוח הפילים בצילום של עד לפני כמה שנים. גם לטכניקה זו יש מספר דרכים לעבודה, היותר ידנית – רשתות קטנות לעיצובים קטנים וממוקמים. ובתעשייה רשתות ענק או גלילי הדפסה שמאפשרים הדפסה על בד רץ.

שיטת ההדפסה ברשתות קידמה את תחום דפוס הטקסטיל כמה צעדים קדימה, אך עדיין מורכבת ויקרה על מנת לקבל מגוון רחב של צבעים.

היום השיטה המתקדמת והמתוחכמת ביותר שקיימת היא שיטת הדפוס הדיגיטלי. בדומה למדפסות הנייר הדיגיטליות שיש לנו בבית, כך גם מדפסות הטקסטיל עובדות עם ראשי דיו, ההבדל העיקרי טמון בסוג הצבען שמתאים לסיבי הבד. יתרון מרכזי של טכניקה מתקדמת זו היא הידידותיות שלה כלפי הסביבה. פחות כימיקלים שנשטפים אל האדמה ומזהמים והרבה פחות בזבוז של מים. יתרון במדינה חמה כמו זאת שלנו.

הערך המוסף של טכניקת הדפוס הדיגיטלי הולך יד ביד עם התפיסה האקולוגית, שבה אנחנו מאמינים ולכן מקפידים לעשות שימוש ככל שניתן בבדים טבעיים אורגניים ובטכנולוגיות טקסטיל שמיטיבים עמנו ועם הסביבה.

העונה בסטודיו בחרנו לפתח ולהגדיל את נפח העיצובים המודפסים שלנו על מנת ליצור עבורכן קולקציה עשירה, מגוונת וייחודית. ואנחנו מתרגשות להשיק את הדגם הראשון בסדרה.