הסיפורים שמאחורי הבדים | Premiere Vision 2016

premiere vision היא תערוכת בדים ותיקה ויוקרתית שמתקיימת פעמיים בשנה בפריז.

ישנן עשרות תערוכות טקסטיל בעולם, במילנו, לונדון, קוריאה, הודו, סין… אני מבקרת בפרימייר כבר מעל 13 שנה גם כי היא בפריז אבל בעיקר כי זאת תערוכה שאני מכירה היטב מימיי בפולגת כמציגה. בתקופה ההיא ביליתי בה פעמיים בשנה לשבוע ימים, מבוקר עד ערב, כך שאני מנווטת בתערוכה מאד בקלות וביעילות, ומי שביקר בתערוכות בעולם יודע שהן אינסופיות ואפשר בקלות לבזבז ימים בחיפוש אחרי הדבר הנכון. בפרמייר אני מצליחה ביום אחד אינטנסיבי לפגוש את כל המפעלים שתכננתי, אלה שכבר הזמנתי מהם ולמצוא לפחות עוד 3 חדשים, להספיק להתרגש מאזורי ההשראה ולצאת עם מבחר אפשרויות לקולקציה הבאה.

anjaly הוא מותג קטנטן עבור מפעלי טקסטיל בעולם ולא פשוט למצוא את המפעלים בגודל הנכון שיסכימו לייצר עבורי קולקציה כל שנה מחדש, לכן ליהוק המציגים ותהליך הסינון הקפדני של הנהלת התערוכה בפרימייר מאפשרים למצוא את התמהיל הנכון לשנה הבאה.

IMG_4301

זאת ההזדמנות לספר שמיומו הראשון של המותג כל מהותו וזכות קיומו היה האפשרות והחופש לבחור ולעצב את הבדים, למצוא איכויות גבוהות, חוטים יחודיים, לבקש משקלים שונים לבדים, טקסטורות ומרקמים. לבנות פלטת צבעים לעונה וע"פ הגדרות צבע שבחרתי להכתיב את פני הקולקציה. התקציב ומינימום הכמויות לייצור מאד מגבילים את חופש הפעולה שלי כמעצבת, אבל כמו בהרבה דברים מגבלות וצימצום מייצרים הזדמנות לתנועה פנימית אחרת ומציאת פתרונות שמאפשרים להתחדש ולעשות כל עונה שינוי נוסף, ולהביא בד באיכות חדשה.

IMG_4303

העובדה שבחרתי להיות מותג אקולוגי ולעבוד עם מפעלים עם תקן GOTS (תקן אירופאי לטקסטיל אורגני) לא פעם מהווה קושי עצום במלאים וביכולת הגיוון, ומהצד השני מביא איתו איכות וידיעה שהבדים שלנו באים "מבית טוב" פחות מזהם, קצת יותר ערני לסביבה.

IMG_1616

בספטמבר השנה הציגו מפעלי הטקסטיל את קולקציית חורף 2018. כלומר הבגדים שנקנה בספטמבר הבא כבר עוצבו ויוצרו. כדיי לעמוד בקצב האופנה צריך להבין כבר היום מה הויזן לשנה הבאה.

מעצבי הטקסטיל עובדים שנה וחצי קדימה למעצבי האופנה, מלקטים אינפורמציה מתחזיות עיצוב שונות, מנסים לבחון מהלכים חזקים שקיימים עכשיו ולהחליט מה יעלם ומה ימשיך ויתפתח מבחינת דיומויים, צבעים, גדלים, חומרים וכד'.

תעשיה שלמה נבנתה סביב חיזוי הטרנדים החזקים, שילוב של מעצבים שונים, ארכיטקטים, היסטוריונים, אנתרופולגים, אנשי כלכלה. חבורות שלמות של צוותים עובדים על מנת לספר סיפור חדש לשנה הבאה, לא ברור מה קדם למה – היכולת של צוות כזה להבין לאן הולך העולם ומתוך זה לבנות סיפור, או העובדה שכל מעצבי העולם קונים את אותן תחזיות על פיהן עובדים וכך הופכת התחזית למציאות מתקיימת.

החלק המעניין בפרמייר, הוא סיבוב התחזיות. לכל אזור יש מרכז שמאגד את הבדים הכי מעניינים של המציגים בתחום (סריגים, אריגים, צמר, ג'ינס וכו'), שם פוגשים את הבדים הכי חדישים, טכנולוגיות חדשות, מפעלים יחודיים, ואפשר להבין קצת לאן הולך עולם האופנה בשנה הבאה.

IMG_4292 IMG_4298

ועד לחורף 2018 קולקציית הטקסטיל החדשה הגיעה השבוע לנמל אשדוד ודגמים חדשים בקרוב כבר בחנות!